e-Zdar - logo - link home

Lyžařské trasy na Vysočině 


 


zpět na lyže

stav sněhu

sjezdovky

půjčovny lyží

jak koupit lyže

prodejnys lyžařskými potřebami

mazání lyží

lyžařské desatero

diskuseo lyžování

Kdyžse řeknelyžování, vybaví se mispíš než vleky a fronty u nichbílé pláně a zasněžené lesyŽďárských vrchů. Běh na lyžích je promě symbolem harmonického pohybu v symbióze svolností a svobodou. Zima a chlad jsou jenprůvodním jevem zimního období apropůjčují zasněžené krajinězvláštní jiskřivou a melancholickounáladu, kterou okoušejí opakovaněpříznivci toho správnéholyžování. A proč právěŽďárské vrchy? Protože jsem tady vyrostl s lyžemana nohách a proto, že když tady napadne sníh, taknám okolní kopečky nabízípodmínky jaké na horách nenajdete.Žádné prudké srázy anepřekonatelná údolí,žádné extrémně exponovanésvahy, ale možnost volného pohybu po celémúzemí, harmonická krajina a na mnohaprůsečících stop hostinec, kde jevyčerpaný lyžník vítaným hostem. Od prosince 2003 je pro veřejnost k dispozici nový běžecký areál uPiláku ve Žďáře nad Sázavou.  Najde se tu samozřejmě i několik malých sjezdovekpro méně náročné milovníky spouštění se s kopce.
Pro vás tu jsou aktuální informace, jak to tu právě vypadá.

   OMPHALE http://www.arps.cz/omphale/index.htm       Logo Ski areálu Martina Koukala

 

sezóna 2010-11: Zdá se, že pokud bude sníh, služby pro lyžaře (hlavně upravené stopy) budou zase o chlup lepší. Do úpravy stop vstupují další subjekty. Je to vedlejší produkt tzv. krize.

sezóna 2009-10: Zásadníinformací je to, že přes nepřízeň minulýchsezón stále platí všechny připravenétrasy jako předloni. Jen u Ski hotelu se rozhodli upravovat jedenpětikilometrový okruh „na Americe“ navíc, aby se jim „turisté“ tolik ne plácalipo opečovávaných závodních tratích.Je to docela pěkné kolečko, které začíná kousek od Ski za silnicí na  Vlachovice. Kdo se chce sportovně honit na kolečku jako atleti na oválu, má k dispozici dobře udělanou trasu.

mapka treninkového okruhu na Americe

sezóna 2008-9:Žádné zvláštní velké novinkynečekám, jen aby byl sníh. Všechnypřipravené trasy pro loňskou sezónu čekají jen na něj .

sezóna 2007-8: Navšechny loňské novinky se snad dostane letos. Vloni tosníh nedovolil. Ale lyžaři navzdory globálnímuoteplování věří že se lyžovat bude. Investuje se,podmínky se mění - snad zlepšují. Přibydounové udržované strojové stopy, lyžaři naběžkách mají čím dál vícmožností vozit se pohodlně v upravených stopách,ale leniví, kupují jen sportovní prkénka amimo stopu se jim už nechce. Tedy většině z nich. Ale protože jenás čím dál víc, zůstávástejné množství těch skalních touláků nalyžích, co vyjedou bez ohledu na počasí a projetétrasy. Další skůtr pořídili z obecnímifinancemi v Přibyslavi a chtějí se napojit nažďárský areál na západě u Losenice. To byumožnilo přejezd z Bystřice až do Přibyslavi. Přes 50 km „furt zanosem“. To už po mně nikdo nemůže chtít, abych to jel zpětna lyžích. Ještě že souběžně vedou koleje. Navýchodě by se měly udržovat stopy i mezi Bystřicí,Karasínem, Vítochovem, Dalečínem a Jimramovem. Na všech  sjezdovkách také vylepšují služby. A na Harusáku jedokonce nová sedačková lanovka. Jen nevím kdy pojede.

K mapě na obrázkusi připojte ještě mapu Žďárského skiregionu níže u loňské sezóny.

Novoměstsko a Bystřicko

sezóna 2006-7: I letos je pro lyžaře v oblastiŽďárskýchvrchů připravena řada novinek, vesměs příjemných.Kromětoho, ža nikdo nemůže přivolat sněžení. Trasy,které jsouupravovány u Žďáru, budou v případěpříznivých podmínek prodlouženy o dvanovéúseky: Na Hamerský okruh pod PeperkemnavážeLosenický a u Polničky bude na loňskýsystém trasnavazovat Škrdlovický okruh. Celýtentožďárský systém tras bude zaseupravován světším důrazem na volný styl než vjinýchoblastech a bude vybaven dobrým značením srozcestníky. Na druhé straně – navýchodě serozroste bystřický areál. Dal by se popsatoblastíBystřice – sjezdovky Karasín, Dalečín aNovýJimramov – Zubří. Na novoměstskýareál sebude bystřický navazovat spojkou Skalák–Zubří, Lísek – Jimramov aMíchov – Odranec. Spojkažďárského anovoměstskéhoareálu nově nepůjde od Lhotky ke Sklenému, alepříznivějším terénem– sedlem jižněpod Bednářovým kopcem se napojí natrasu zVlachovic na Ski nebo na Jiříkovice. Novoměstkýareál se znaží vylepšit službymalýmiúpravami některých cest, novými mostkypřespotoky, doplněním značení atd. Když se k tomuvšemu přidá ještě areáludržovanýskůtrem u Polničky směrem na sever k Ransku a areál uNového Veselí, kterýpřiléhá keŽďáru ve Vetli a sahá až k MatějovákuaRendlíčku vznikne úctyhodnýareál,který nemá široko-daleko obdoby. VeŽďářeje možné přispět na údržbu traszakoupením symbolické vstupenky ve forměnálepky za 30 Kč, vNovém Městě přispějěte zakoupením papírové mapytras. Novinky jsou i na sjezdovkách,třeba ve Svratce a vNovém Jimramově. Takže nezbývá, než setěšit na sníh, abych mohl psát novinkydo stránky  stav sněhu.Nově je k dispozici  v prodeji mapa Ski regionu Žďársko.Má jen jednu chybu -  pro GPSkáře -  souřadnice jsou o 75 mposunuty, protože jsou z jiného souřadnéhosystému. Mapu pro moje stránky poskytl server   www.ski-zdarsko.cz. skiregion Zdarsko

sezóna 2005-6:Další sezóna, která slibujerozšíření služeb prolyžníky. V subregionu Velké Dářkoplánují hodně novýchudržovaných stop kolem Dářka do Vojnova Městce az něj přes Novou Huť a kolem Tisůvky na Cikháj. U Nového Veselí už v loni řezali stopu odMatějovského rybníka k Rendlíčku,letos chtějí pokračovat. K novoměstskýmtrasám se na východě u Skalského dvora připojuje trasa do Bystřice nadPernštejnem a naseveru zMilov se připojuje do Svratky trasa přes Devět Skal, respektive přesKřižánky. Takže když to vyjde a bude přátpočasí, bude tady nejsuprovějšíareál pro běžecké lyžovánív Evropě. Sjezdaři  mají na zdejších sjezdovečkáchtaké více různýchzařízení pro vytvořenípodmínek pro jejich popojíždění. Výhody tohohle regionu už objevili i vyznavyči snowkitingu.

sezóna 2004-5: Letos zasepár změn proti minulé sezóně: Od Skiareálu ve Žďáře jsou nově udržované obrázek udržovaných stop rolbou ze Žďárustopy k Polničce a pod Peperek nad Šlakhamry.(viz. obr. z www.ab-sport.cz) Škrdlovickýmikroregion se lyžařům věnuje intenzivněji a přibral sipropojení od Stržanova do Skleného se stopami odSki hotelu u Nového města.Tento úsek vloni spravovaliŽďárští lyžaři, ale letos kromězmíněnéhoSki areálu "pouze" skůtrem propojujíŽďár se Skleným  TřemiPumpami. Novoměšťáci krásnou trasoupřes Lísek propojili slepou větev naVojtěchov a Skalák s druhou do Jimramova, čímžvznikl moc Hezký okruh. Troškuz toho vypadlo Svratecko, ale tam je tradičně tolik stop turistickyprošlápnutých,že to lyžaře neomezuje. Jinak platí vše tak, jak dříve.

sezóna 2003-4: Proti loňsku, jak jeuvedeno níže, se udržované značenéstrojové stopy rozšíří nanová území. Přidaly se novésubjekty a novéobce. Na výchdě se přidá Bystřice a uSkalského dvora propojí své stopys Novoměstskými od Zubří. Oblast Bystřickamá mít stopy z Bystřice naDomanínský rybník, Skalák,Lísek, pak na víchod až kVírské nádrži,podél ní do Dalečína a zVítochova zpět do bystřice s odbočkou na Skiareál Karasín. Dalšíinformace s mapou dodám co nejdříve.Novoměstskýareál se rozšíří od Milovkolem Buchťáku a Kuklíku, nebo ze Studnic přesKuklík až do Jimramova. Mám pro vás přislíbenou aktuální mapu.

sezóna 2002-3: Podařilose mně získat mapu udržovaných tras. Mapu laskavěposkytl její autor, Petr Mareček z firmy OMPHALEJeště dodám brzy dalšíinformace otomto projektu. Kliknutím do obr. získáte detail oblasti.
Strojově udržované a značené stopy jsou fialově.Mapa se dá pořídit vpapírové formě. Kdo si ji koupípřispěje malou částkou na údržbu těchtostop a dozví se něco dalších informací.
Pro sezónu 3-4 zatím novinkou to, žeznačené trasy jsou i z Bystřice nadPernštejnem. Vedou na Lísek kolemDomanínského ryb., odtud na Vítochov,Vírskoupřehradu a Dalečín, nebo na Karasín a zpět doBystřice. Z Lísku na Zubříto není daleko, takže jde propojit oba areály aprojet po značených stopách z Bystřice do Žďírce.

Plánek udržovaných lyžařských tras

Namapce z loňského roku jsou fialovou barvou označenynejhlavnější lyžařské tahy. Ty, cojsou tlustějšíčarou, bývaly většinou při dostatku sněhuupraveny strojově, buď skůtrem,nebo rolbou (Lavinou). Ostatní byly vždycky ponapadnutí sněhu velice rychleprojety dobrými dušemi, které proostatní prošlápnou stopu hlubočákem.

(situace v roce 2002-03.)
Lavina na upravováni stop
ve Žďáře je majetkem SK AXIOM OrBiTt Žďárn. S. Tento mladý sportovní klub je zaměřen nalyžování, triatlon, duatlon a cyklistiku. FirmaAxiom Tech s.r.o. je sponzorem oddílu i ve věci Laviny.Městský úřad Žďár financuje provoz přiúpravě smluvených tras a přispívá na amortizaci.
Úprava při dobré vrstvě sněhu je plánovaná na těchto trasách:
              denní: sauna / Pilák, podle lesa na Dolinky, Stalingrad
              víkendová: Žďár - Račín adruhá Žďár Vodojem - Lhotka - Sklenné - Vlachovice - Lhotka - Žďár Grunt
"Otcem" celého projektu je pan Jan Havlíček

Úpravastop v lokalitě Ski hotel, Tři Studně, Studnice je zaseprací lyžařského oddílu vNovém Městě na Moravě s podporou obecního úřadu a dalších subjektů.